Vyberte stránku

Výběr alternativních stativů pro amatérské i profesionální fotografy

Dnes se podíváme na „kloub“ stativům značky Victory.
Jak na třídu amatérskou, tak profesionální.

Tyto stativy můžeme rozdělit do těchto základních kategorií:

  1. kapesní stativy
  2. levné a lehké stativy vyrobené z plastu a hliníku
  3. profesionální stativy z lehkých slitin kovů
  4. karbonové stativy
  5. studiové stativy
  6. monopody

Z první skupiny stativů lze zmínit např. kapesní ministativ za několik desítek korun či Gorillapod Victory, který se vyznačuje svou obrovskou tvárlivostí.

Druhá skupina stativů je zastoupena především stativy V2011 a V2013. Oba tyto modely se vyznačují solidním zpracováním a velmi příznivou cenou. Pro amatérského, či začínajícího fotografa představují finančně nenáročnou možnost, jak vstoupit do světa fotografie a získat první zkušenosti.

Třetí skupina stativů Victory již zaujme poměrně širokou fotografickou veřejnost. Jedná se o profesionální modely stativů vyrobené z lehkých slitin kovů a přitom v cenách kolem 2 tisíc korun. Plastové prvky se na nich již prakticky nevyskytují. Tyto modely jsou podobně, jak jsme zvyklí u stativů Velbon, či Manfrotto konstruovány jako stavebnice. Tj. je možné libovolně prohazovat stativové hlavy dle aktuálních potřeb. Z této skupiny bych představil dva nejprodávanější zástupce a to je V3010 a V3012. Tyto modely mají stejnou stativovou základnu, liší se pouze stativovou hlavou. Kde model V3010 je osazen kulovou hlavou a v3012 je osazen panoramatickou 3D hlavou. Výhodou u těchto modelů je možnost otočení středové tyče, čímž dostanete fotoaparát těsně nad zem, což oceníte především u fotografování makra.
Z uvedené skupiny stativů bych se ještě mohl zmínit o stativu V3060, což je velice zajímavá alternativa pro fotografy většího vzrůstu. Jeho max. výška 188cm by měla uspokojit opravdu každého. Tento stativ je vyroben z masivních komponentů, které mu i při této výšce zajišťuji velmi slušnou stabilitu.

Čtvrtou skupinu stativů zastupují stativy A100T a A105T. Jedná se o samotné trojnožky vyrobené z karbonových vláken bez stativové hlavy. Vyznačují se vysokou kvalitou i velice pěkným dílenským zpracováním.

Pátou skupinu, studiových stativů můžeme zmínit například studiový set V306, který se používá pro upevnění bavlněného pozadí až do šíře 3metrů. Tato sada v ceně kolem 1600kč se skládá ze dvou stativů, které lez i samostatně použít např. jako držák na světlo. I tyto stativy jsou vyrobeny ze silných a pevných profilů, čímž je zajištěna jejich vysoká stabilita.

Šestou skupinou z rodiny stativů Victory jsou monopody. I zde můžeme uvést nejprodávanější model monopod V100 I tento stativ je vyroben z lehkých slitin kovů a vyznačuje se velkou pevností. Lze na něj připevnit libovolná stativová hlava, čímž se jeho užití ještě zvyšuje. Lze ale také použít bez hlavy přímo s fotoaparátem. Jeho cena se pohybuje zhruba kolem 600kč.

Kde tyto stativy můžete pořídit?
www.stativy.com